بهترین لوله برای گازکشی

توسط0
31
بهترین لوله برای گازکشی

بهترین لوله برای گازکشی

همه لوله ها یکسان ایجاد نمی شوند, انتخاب بهترین لوله برای گازکشی امور طراحی و اجرا اهمیت زیادی دارد. خطوط لوله گاز بر هزینه عملیاتی, زمان اجرا, سهولت نصب, انطباق, هزینه تعمیر و نگهداری و هزینه های جانبی تاثیرگذار است. معمولا, لوله فایبرگلاس برای حمل و نقل فرآورده های نفتی و گاز طبیعی استفاده می شود. به دلایل زیادی, لوله های با الیاف شیشه خشک و رزین نیز انتخاب خوبی هستند. لوله های تقویت شده ترموپلاستیک (RTP), با الیاف شیشه یا آرامید در ماتریس ترموپلاستیک نیز موجود هستند. لوله ترموپلاستیک, در بین مهندسین صنعت نفت و گاز محبوب است. این نوع لوله مقاومت بالایی دارد, و در برابر مسائلی که دیگر لوله های الیاف شیشه ای به آن حساس هستند, حساسیت نشان نمی دهد.

ترموپلاستیک بهترین لوله برای گازکشی

لوله های ترموپلاستیک با مواد مستحکم و الیاف مصنوعی مانند: آرامید, شیشه یا فیبر کربن تقویت شدند. لوله های RTP, یک راه قابل اعتماد برای انتقال سوخت های تصفیه شده, هیدروکربن ها و مواد شیمیایی هستند. دلیل قابلیت اطمینان آن, نسبت استثنایی استحکام به وزن, سازگاری شیمیایی و مقاومت در برابر تجمع پارافین است. بسیاری از پروژه های گازی, به دلیل تطبیق پذیری و دوام لوله های RTP, آن را جایگزین فولاد کردند. لوله های پنج لایه Thermoflex از یک پوشش بیرونی HDPE مقاوم در برابر سایش, یک تقویت کننده شیشه یا آرامید تشکیل می شوند. همچنین, بهترین لوله برای گازکشی یک لایه Tybond, و یک آستر مقاوم در برابر هیدروکربن بی اثر برای حمل و نقل گاز را دارد. لوله Thermofle در برابر فشار بالا, و محیط های ساینده و خورنده مقاومت نشان می دهد.

لوله فیبرگلاس چیست؟

انواع مختلف لوله های فایبرگلاس, از ترکیبات خاص فایبرگلاس ساخته می شوند. در ادامه, به بررسی دو نوع لوله فایبرگلاس که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند, خواهیم پرداخت:
  • تقویت کننده الیاف شیشه خشک: که در آن مشکل بارگذاری فشار چرخه ای ناشی از مقاومت در برابر خستگی فیبر شیشه وجود ندارد.
  • رزین ترموت: که در آن مسائل مربوط به شکنندگی رزین و کنترل کیفیت رعایت می شود. لوله رزین ترموت, در اثر خم شدگی بیش از حد یا ضربه منجربه خرابی, آسیب پذیری بالاتری دارد.
بهترین لوله برای گازکشی
مزایای لوله Thermofle RTP نسبت به لوله تقویت شده با فایبرگلاس FRT
بهترین لوله برای گازکشی, یعنی لوله ترموپلاستیک تقویت شده با ترموفلکس, مزایای بیشتری نسبت به لوله های فایبرگلاس دارد.
مقاومت در برابر دما و فشار بالا
لوله ترموپلاستیک تقویت شده به دلیل نفوذ پذیری کم و استحکام مواد بیشتر RTP برای حمل گاز مناسب است. دیگر لوله های تقویت شده با فایبرگلاس, دما و فشار بالاتری را تحمل می کنند, اما به راحتی آسیب می بینند. مواد PE-RT همراه با پوشش نایلونی PA12, حداکثر دمای ۱۸۰ درجه فارنهایت را تحمل می کند.
افزایش طول عمر خطوط لوله گاز
بهترین لوله برای گازکشی ترموپلاستیک تقویت شده در برابر خوردگی مقاوم است. همچنین, مانند لوله های تقویت شده با فایبرگلاس نسبت به لوله های فولادی دوام بیشتری دارد. این نوع لوله, در برابر نمک و خوردگی H2S/CO2 مقاومت نشان می دهد. طول عمر لوله های مورد استفاده, به کاهش هزینه های اضافی کمک می کند. لایه داخلی پلی فنیلن سولفید (PPS) در لوله های Theroflex, در برابر باکتری و مواد شیمیایی مقاومت می کند. این ویژگی آن را به بهترین لوله برای گازکشی, در محیط های خورنده تبدیل می کند.
هزینه نصب کمتر و سهولت نصب
نصب لوله های RTP به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد, و در زمان نیز صرفه جویی قابل توجهی دارد. زیرا عملیات نصب به راحتی انجام می شود, و به سیستم های ایمنی کمتری نیاز دارد. انعطاف پذیری لوله های RTP امکان نصب در زمین های پر چالش را فراهم می کند. همچنین, زمان نصب و رفع خرابی به مراتب کمتری, نسبت به سایر لوله ها دارد. بهترین لوله برای گازکشی ترموفلکس, کوپلینگ ها و اتصالات موجود در انواع مختلف فولاد را ارائه می دهد.
سهولت نگهداری و کاهش هزینه جانبی
لوله های RTP در برابر تجمع موم پارافین مقاوم هستند, و برای بازرسی و نگهداری مناسب هستند. مقاومت بالا در برابر خوردگی احتمال خرابی را کاهش می دهد, و به اتصالات کمتری نیاز دارد. همچنین, امکان راه اندازی سیستم بدون نشتی را فراهم می آورد.
نتیجه
بهترین لوله برای گازکشی ترموپلاستیک تقویت شده, یک راه حل اثبات شده است. این نوع از لوله گاز, مقاومت بالایی در برابر فشار و حرارت بالا نشان می دهد. همچنین, مانند لوله های تقویت شده با فایبرگلاس, در برابر خوردگی مقاومت دارد. علاوه بر, موارد گفته شده مزایای دیگری نیز دارد:
  • بهترین لوله برای گازکشی ترموپلاستیک تقویت شده, قوی, قابل اعتماد و دارای استاندارد بالای ایمنی هستند.
  • نصب راحت, انعطاف پذیری بالا و سازگاری با زمین های پر چالش از دیگر ویژگی های لوله های ترموپلاستیک است.
  • قابلیت منحصر به فرد تولید در تکنولوژی اکستروژن و بافندگی چند لایه را دارا می باشد.
  • به دلیل دوام بیشتر و سهولت نصب و نگهداری, هزینه کمتری دارد.
مزایای گفته شده, بهترین لوله برای گازکشی ترموپلاستیک را به یک انتخاب خوب برای بخش های صنعت نفت و گاز تبدیل می کند.
54321
(0 راي. ميانگين 0 از 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

دیدگاه شما