پلی اتیلن

پلی اتیلن

پلی اتیلن

پلی اتیلن

polyethylene پلی اتیلن:

پلی‌اتیلن‌ها

پلی اتلین ها خانواده‌ای از گرمانرم ها می‌باشند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) بدست می‌آیند. پلی اتیلن از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌توان خواص مختلفی همچون چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI)، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آنها کنترل کرد،پلی اتیلن.لوله پلی اتیلن.دستگاه پلی اتیلن.

پلیمرهای با وزن مولکولی پائین را به عنوان روان‌کننده(Lubricant)  به کار می‌برند. پلیمرهای با وزن مولکولی متوسط واکس‌هایی امتزاج پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین می‌باشند و نهایتاً پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص می‌دهند.پلی اتیلن

پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است، به طوری که ساده‌تر از تمام پلیمرهای تجاری می‌باشد. یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده ‌است.پلی اتیلن

گاهی اوقات به جای اتم‌های هیدروژن در مولکول(پلی اتیلن)، یک زنجیر بلند از اتیلن به اتم‌های کربن متصل می‌شود که به آنها پلی اتیلن شاخه‌ای یا پلی اتیلن سبک (LDPE) می‌گویند؛ چون چگالی آن به علت اشغال حجم بیشتر، کاهش یافته‌است.

در این نوع پلی اتیلن مولکولهای اتیلن به شکل تصادفی به یکدیگر متصل می‌شوند و ریخت و شکل بسیار نامنظمی را ایجاد می‌کنند. چگالی آن بین ۹۱۰/۰ تا ۹۲۵/. است و تحت فشار و دمای بالا و اغلب با استفاده از پلیمریزاسیون رادیکال‌های آزاد وینیلی (Free radical polymerization)  تولید می‌شود.

البته برای تهیه ی آن می‌توان از پلیمریزاسیون زیگلر ناتا (Ziegler-Natta polymerization)نیز استفاده کرد.پلی اتیلن

وقتی هیچ شاخه‌ای در مولکول وجود نداشته باشد آن را پلی اتیلن خطی می‌نامند. پلی اتیلن خطی سخت تر از پلی اتیلن شاخه‌ای است اما پلی اتیلن شاخه‌ای آسانتر و ارزانتر ساخته می‌شود.

ریخت و شکل این پلیمر بسیار کریستالی شکل است. پلی اتیلن خطی محصول نرمالی با وزن مولکولی ۲۰۰۰۰۰-۵۰۰۰۰۰ است که آن را تحت فشار و دماهای نسبتاً پائین پلیمریزه می‌کنند. چگالی آن بین ۹۴۱/۰ تا ۹۶۵/۰ است و آن را بیشتر به وسیله ی فرایند مشکلی که پلیمریزاسیون زیگلر ناتا نامیده می‌شود، تهیه می‌کنند. شکل این پلی اتیلن را در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید.پلی اتیلن

پلی اتیلنی نیز وجود دارد که چگالی آن مابین چگالی این دو پلیمر است یعنی در محدوده ی ۹۲۶/۰ تا ۹۴۰/۰؛ و آن را پلی اتیلن نیمه سنگین یا پلی اتیلن متوسط می‌نامند.

پلی اتیلن با وزن مولکولی بین ۳ تا ۶ میلیون را پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا یا UHMWPE می‌نامند و با پلیمریزاسیون کاتالیست متالوسن تولید می‌کنند. ماده ی مزبور فرایند پذیری دشوارتری برخوردار بوده ولی خواص آن عالی است. هنگامی که از طریق تشعشع یا استفاده از مواد افزودنی شیمیایی، این پلیمر تماماً شبکه‌ای شود، پلی اتیلن یاد شده دیگر گرما نرم نخواهد بود.

این ماده با پخت حین قالب گیری یا بعد از آن یک گرما سخت واقعی با استحکام کششی، خواص الکتریکی و استحکام ضربه ی خوب در دامنه ی وسیعی از دماها خواهد بود.

از آن برای ساخت فیبرهای بسیار قوی استفاده می‌کنند تا جایگزین کولار (نوعی پلی آمید) در جلیقه‌های ضد گلوله کنند؛ و همچنین صفحات بزرگ آن را می‌توان به جای زمین‌های اسکیت یخی استفاده کرد.شما میتوانید قیمت اتصالات پلی اتیلن را در این قسمت ببینید.

به وسیله ی کوپلیمریزاسیون مونومراتیلن با یک مونومر آلکیل شاخه دار، کوپلیمری با شاخه‌های هیدروکربن کوتاه بدست می‌آید که آن را پلی اتیلن خطی با چگالی کم یا LLDPE می‌نامند و از آن اغلب برای ساخت اشیاءای شبیه فیلم‌های پلاستیکی (کسیه فریزر) استفاده می‌کنند.پلی اتیلن

موارد استفاده: به صورت ترموپلاستیک، الیاف، لوله، فیلم و …

مونومر: اتیلن

روشهای پلیمریزاسیون: زنجیر رادیکالی آزاد

ریخت‌شناسی: بسیار بلورین (پلی اتیلن خطی)، بی نظم (آمورف) با درصد تبلور پایین (پلی اتیلن شاخه‌ای)

دمای ذوب: در حدود ۱۲۰-۱۳۰ درجه سانتیگراد

دمای انتقال شیشه‌ای: در حدود ۸۰- درجه سانتیگراد (با توجه به درصد تبلور پلیمر تغییر می‌کند)

کاربرد

پلی‌اتیلن کاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود.

HDPE، در تولید ظروف شیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه کاربرد دارد. در تولید لوله‌های پلاستیکی و اتصالات لوله‌کشی معمولاً از MDPE استفاده می‌کنند.

LLDPE بدلیل بالا بودن میزان انعطاف‌پذیری در تهیه انواع وسایل پلاستیکی انعطاف‌پذیر مانند لوله‌هایی با قابلیت خم شدن کاربرد دارد. اخیراً پژوهش‌های فراوانی در تولید پلی اتیلن‌هایی با زنجیر بلند و دارای شاخه‌های کوتاه انجام شده است.

این پلی اتیلن‌ها در اصل HDPE با تعدادی شاخه‌های جانبی هستند. این پلی اتیلن‌ها ترکیبی، استحکام HDPE و انعطاف‌پذیری LDPE را دارند.

برخی ویژگی های پلی اتیلن

مهم‌ترین ویژگی‌های ذاتی پلی اتیلن‌های تجاری برای کاربردهای اصلی عبارت‌اند از:

۱)  چگالی ۲)  نمایه ی مذاب ۳)  توزیع وزن مولکولی

چگالی:

همان طور که قبلاً اشاره شد چگالی انواع پلی اتیلن‌ها در محدوده ی ۰٫۹۱۰ تا ۰٫۹۶۵ دارد و علت اینکه آن را تا سه رقم اعشار ذکر می‌کنند این است که ۰٫۰۰۳ تغییر در چگالی باعث تغییر قابل توجه‌ای در ویژگی‌ها می‌شود.

به طور کلی با افزایش چگالی، خطی بودن، سفتی، استحکام کششی، استحکام پارگی، دمای نرم شدن، شکنندگی، عمر خمشی، تمایل به ترک برداشتن افزایش می‌یابد.

پلی اتیلن‌ها بسته به چگالی، به چهار گونه پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)، پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE)، پلی اتیلن با چگالی متوسط (MDPE) و پلی اتیلن با چگالی زیاد (HDPE) تقسیم می‌شوند… پلی اتیلن

نمایه مذاب یا شاخص جریان مذاب Melt Flow Index MFI))

کاربردی‌ترین نشانه ی ارتباط دهنده ی ویژگی‌های پلی اتیلن به متوسط وزن مولکولی است. شاخص جریان مذاب، وزن پلی اتیلنی (بر حسب گرم) است که در عرض ده دقیقه از میان یک روزنه ی(Die) با عرض و طول ثابت در دمای ۱۹۰ درجه سانتیگراد بیرون می‌آید، و این در حالی است که وزنه ی استانداردی بر روی پیستون محفظه ی رانش که حاوی حدود سه گرم پلی اتیلن است، قرار دارد.

شاخص جریان مذاب تا حدودی (اما نه دقیق) نسبت معکوس با گرانروی مذاب دارد. بنا بر این با افزایش وزن مولکولی متوسط، کاهش می‌یابد. شاخص جریان مذاب بالاتر، نشان دهنده ی روانی بیشتر در دماهای فرآورش است.

این نماد در اصل برای نشان دادن ویژگی‌های سیلانی (روانی) به عنوان معیاری از قابلیت اکسترود شدن است. به طور کلی با افزایش شاخص جریان مذاب، استحکام کششی، مقاومت پارگی، دمای نرم شدن و چقرمگی پلی اتیلن کاهش می‌یابد.

توزیع وزن مولکولی

توزیع وزن مولکولی (Mw/Mn) نیز اثر بارزی بر روی ویژگیها دارد. با افزایش نسبت Mw/Mn استحکام کششی، دمای نرم شدن و چقرمگی کاهش می‌یابد و شکنندگی و تمایل به ترک برداشتن افزایش می‌یابد.پلی اتیلن.

 

کلمات:

پلی اتیلن bl3
پلی اتیلن bl4
قیمت پلی اتیلن bl3
کاربرد پلی اتیلن bl3
پلی اتیلن سنگین بادی bl3
پلی اتیلن crp100
دستگاه پلی اتیلن cnc
دستگاه جوش پلی اتیلن cnc
لوله پلی اتیلن
پلی اتیلن ex5
پلی اتیلن ex3
پلی اتیلن eva


قیمت پلی اتیلن ex3
کاربرد پلی اتیلن ex5
مواد پلی اتیلن ex3
پلی اتیلن سنگین ex3
قیمت پلی اتیلن ex5
فوم پلی اتیلن eva
خرید پلی اتیلن ex3
پلی اتیلن f7000
پلی اتیلن f2-12
قیمت پلی اتیلن f7000
صادرات پلی اتیلن f7000


فروش صادراتی پلی اتیلن f7000
پلی اتیلن سنگین فیلم f7000
قیمت روز پلی اتیلن f7000
کاربرد پلی اتیلن سنگین f7000
پلی اتیلن hdpe
پلی اتیلن hi500
hb 0035 پلی اتیلن
قیمت پلی اتیلن hdpe
ورق پلی اتیلن hdpe
مواد پلی اتیلن hdpe
پلی اتیلن سنگین hdpe


قیمت مواد پلی اتیلن hdpe
قیمت لوله پلی اتیلن hdpe
قیمت روزانه پلی اتیلن hdpe
پلی اتیلن ldpe
پلی اتیلن lldpe
پلی اتیلن lld
پلی اتیلن lmp
پلی اتیلن ld
قیمت پلی اتیلن ldpe
مواد پلی اتیلن ldpe
پلی اتیلن سنگین lmp
مواد پلی اتیلن lldpe


قیمت مواد پلی اتیلن ldpe
پلی اتیلن kdf
پلی اتیلن mdpe
پلی اتیلن msds
پلی اتیلن سبک msds
mfi پلی اتیلن
msds پلی اتیلن ترفتالات
msds پلی اتیلن گلیکول
mrs پلی اتیلن
mdf پلی اتیلن
پلی اتیلن off
پلی اتیلن pe100
پلی اتیلن pe
پلی اتیلن pe80
پلی اتیلن pet


پلی اتیلن p100
پلی اتیلن pdf
پلی اتیلن pes
پلی اتیلن pp
پلی اتیلن pe100 جم
پلی اتیلن ppt
لوله پلی اتیلن rc
پلی اتیلن s5000
لوله پلی اتیلن sdr11
لوله پلی اتیلن sdr
قیمت لوله پلی اتیلن sdr11


صنعت پلی اتیلن tehran tehran province
فروشگاه مخزن پلی اتیلن tehran province tehran
tg پلی اتیلن
tf پلی اتیلن
پلی اتیلن uhmwpe
پلی اتیلن x5
پلی اتیلن x3
پلی اتیلن xlpe
قیمت پلی اتیلن x3
پلی اتیلن سنگین x3
قیمت پلی اتیلن x5
پلی اتیلن سنگین x5
مشخصات فنی پلی اتیلن x5

پلی اتیلن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *